Skip to content. Skip to navigation
Sitemap   |   People and Departments   |   Edit   |   Site Search  
   english | česky
Logo CVUT

CZECH TECHNICAL UNIVERSITY
IN PRAGUE

Home Page Archiv ČVUT v médiích 2008 Vysoká škola skončila
Document Actions

Vysoká škola skončila

Metro, str.2, 17. 4. 2008

Ministerstvo prvně zavře soukromou VŠ. Její studenti přejdou jinam

Šestasedmdesát studentů Pražského technologického institutu se bojí o svou budoucnost. Jejich alma mater už na podzim přišla o akreditaci a nyní ji čeká zrušení.
PRAHA Pražský technologický institut získal souhlas působit jako soukromá vysoká škola v prosinci 2000. Když v říjnu loňského roku škola neobnovila akreditaci svého jediného studijního programu Inženýrská ekologie, začala se nad její budoucností stahovat mračna. Osud institutu byl zpečetěn počátkem dubna, kdy komise nepřijala ani přepracovanou verzi studijního programu.
Akreditační komise škole nevyhověla třeba z důvodu nedostatku stálých kvalifikovaných pedagogů. Ředitel školy Karel Bauer však s tímto vysvětlením kategoricky nesouhlasí. V minulosti prý komisi externí pedagogové z jiných škol nevadili. „Jistá pochybení z naší strany tu ale mohla být,“ přiznal.
Ministerstvo ani škola nemají povinnost zajistit 76 studentům řádné ukončení studia. Škola se však zavázala o své studenty postarat. O jejich přestupu už má vyjednávat s dalšími pražskými soukromými školami. Že se do věci vloží ministerstvo, je dle šéfa resortu školství Ondřeje Lišky možné jen v krajním případě.
Pokud ovšem škola svým svěřencům nová místa nenajde, mají šanci dostudovat na ČVUT, kde existuje obdobný obor. Tuto informaci Metru potvrdil i rektor ČVUT Václav Havlíček. „Vidím to jako naprosto reálné a přirozené,“ uvedl. Žádné přijímací zkoušky by studenti skládat nemuseli.

***

„K takové situaci u nás ještě nedošlo. Je to jednoznačně pochybení školy.“ Ondřej Liška, ministr školství, mládeže a tělovýchovy, kritizuje situaci Pražského technologického institutu