Skip to content. Skip to navigation
Sitemap   |   People and Departments   |   Edit   |   Site Search  
   english | česky
Logo CVUT

CZECH TECHNICAL UNIVERSITY
IN PRAGUE

Home Page 2012 Vyvíjí se věda náhodně, nebo podle promyšleného plánu?
Document Actions

Vyvíjí se věda náhodně, nebo podle promyšleného plánu?

Laureát Nobelovy ceny Sheldon Glashow dnes diskutoval o vědeckých objevech a o jejich dopadu na podnikání se studenty ČVUT v rámci Honeywell Initiative for Science & Engineering

Praha – 10. května 2012 – Společnost Honeywell (NYSE: HON) dnes navštívila studenty Českého vysokého učení technického (ČVUT) se svým nejnovějším programem v oblasti vědeckého, technologického, technického a matematického vzdělávání nazvaným Honeywell Initiative for Science and Engineering (HISE).

Program HISE odstartoval na ČVUT svou přednáškou profesor Sheldon Glashow, spoludržitel Nobelovy ceny za fyziku z roku 1979 za své příspěvky k teorii sjednocené elektroslabé interakce mezi elementárními částicemi.

Jeho přednáška ‚Vyvíjí se věda náhodně, nebo podle promyšleného plánu?‘ ilustrovala, jak se na některé vědecké objevy, jako například Rentgenové záření nebo penicilin, přijde neočekávaně, zatímco jiných je dosaženo zcela cíleně.

„Na některé objevy vědci narazí jen šťastnou náhodou,“ uvedl profesor Glashow. „Jiné, například streptomycin či jaderné reaktory, jsou výsledkem cíleného výzkumu. Na svět přicházejí díky pečlivému plánu.“

Diskuse o řadě objevů, která byla součástí přednášky, upozornila na důležitost obou postupů a jejich význam pro cílevědomé vědce, ale i vládní, akademické a průmyslové instituce a subjekty, které se snaží podporovat vědecko-technický rozvoj.

„Pokud jde o technologické pokroky, které řeší některé z nejtíživějších světových problémů souvisejících s energií a bezpečností, jen pár společností může konkurovat našim dlouhodobým úspěchům,“ řekl Jaroslav Doležal, ředitel společnosti Honeywell v České republice. „Ve společnosti Honeywell se zaměřujeme na propojování vědy, technologií a podnikání prostřednictvím cíleného výzkumu a vývoje, pronikáním do vhodných průmyslových odvětví, technologickou specializací a špičkovým portfoliem duševního vlastnictví.“

Program HISE si klade za cíl spolu s partnerskými vysokými školami z celého světa kultivovat a inspirovat nastupující generaci inženýrů a vědců a pomáhat jim překlenout mezeru mezi technickými znalostmi získanými na vysoké škole a podnikatelskou zdatností, která je dnes tak žádaná. Prostřednictvím přednášek, kolokvií, prezentací, speciálních akcí na vysokoškolské půdě a on-line obsahu nabízí program HISE studentům přímý přístup ke špičkovým technologům a inženýrům společnosti Honeywell, ale i k některým světově proslulým držitelům Nobelovy ceny za chemii a fyziku.

Během dvoudenního programu budou mít studenti řadu příležitostí setkat se s odborníky a zástupci společnosti Honeywell, diskutovat s nimi o nejnovějším technologickém vývoji i o kariérních příležitostech, a sami si vyzkoušet špičkové technologie na interaktivní technologické výstavě, kterou společnost připravila.

Společnost Honeywell v České republice působí v oblasti výzkumu a vývoje, výroby, prodeje, oprav a služeb pro letecký a dopravní průmysl a automatizační a řídicí systémy. V současné době zaměstnává v České republice přes 3500 zaměstnanců, z nichž více než polovina pracuje v Brně a okolí.

„Pro společnost Honeywell, jednu z předních světových technologických společností, je vyhledávání špičkových talentů a podpora vzdělávání v oblasti vědy, technologií, techniky a matematiky na celém světě hlavní prioritou,“ prohlásil Tom Buckmaster, prezident Honeywell Hometown Solutions. „Jsme hrdí na to, že můžeme spolupracovat s profesorem Glashowem a přední technickou vysokou školou, jakou je ČVUT, při formování bohatého zdroje vědeckých pracovníků, inženýrů a techniků připravených vést nás na cestě do budoucnosti.“

Další informace o programu HISE a společnosti Honeywell naleznete na webových stránkách www.HoneywellScience.com.